2022 ALL-UP 11-Player Football Team Awards

Offensive Player of the Year: Nic Nora, Kingsford

Defensive Player of the Year: Pete Closner, Marquette

Large School Team of the Year: Negaunee

Small School Team of the Year: Iron Mountain

Coach of the Year: Paul Jacobson, Negaunee

Mitchell Snyder Lineman of the Year: John Burke, Sault Ste. Marie

11-Player Dream Team Offense:

Center: Vinny Howes, Gladstone

Guard: Drake Spickerman, Negaunee

Guard: Lucas Sischo, Bark River-Harris

Tackle: John Burke, Sault Ste. Marie

Tackle: Dasan Smith, Marquette

Quarterback: Nate Young, Gladstone

Running back: Vincent Martin, Bark River-Harris

Running back: Nico Lukkarinen, Negaunee

Running back: Cole Potier, Gladstone

Wide receiver: Nic Nora, Kingsford

Wide receiver: Trent Lawson, Escanaba

11-Player Dream Team Defense:

Tackle: Jed Anderson, Negaunee

Tackle: Josh Racine, Gladstone

Tackle: Max Wiljanen, Westwood

End: Noah Johnson, Kingsford

End: Ross Pugh, Manistique

Linebacker: Pete Closner, Marquette

Linebacker: Easton Palomaki, Negaunee

Linebacker: Austin Solis, Gladstone

Back: Luke Wolf, Iron Mountain

Back: Phil Nelson, Negaunee

Back: Braden Sundquist, Gladstone

11-Player Dream Team Special Teams:

Kicker: Bradon Farragh, Iron Mountain

Punter: Kaiden Brown, Escanaba

Return specialist: Phil Nelson, Negaunee

11-Player First Team Offense:

Center: Tyler Smith, Menominee

Guard: Adam Horrigan, Sault Ste. Marie

Guard: Travis Hyrkas, Calumet

Tackle: Garrett Veale, Kingsford

Tackle: Marcus Verrette, Iron Mountain

Quarterback: Joe Colavecchi, Iron Mountain

Running back: Kaeden Calcari, Menominee

Running back: Cole Myllyla, Kingsford

Running back: Ryver Rycheghem, Sault Ste. Marie

Wide receiver: Gaborik Carlson, Houghton

Wide receiver: Tyler Darmogray, Gladstone

11-Player First Team Defense:

Tackle: AJ Prosser, Ishpeming

Tackle: Colin Schneider, Iron Mountain

Tackle: Javon Shelifoe, L’Anse

End: Callen Campbell, Sault Ste. Marie

End: Levi Kilpela, Calumet

Linebacker: Corbin LaFave, Bark River-Harris

Linebacker: Bradon Farragh, Iron Mountain

Linebacker: Mitch Cartwright, Gladstone

Linebacker: Eli Van Buren, Negaunee

Back: Matthew Colavecchi, Iron Mountain

Back: Sebastian Compton, Sault Ste. Marie

Back: Aksel Loukus, Calumet

11-Player First Team Special Teams:

Kicker: Ethan McDonald, Sault Ste. Marie

Punter: Kordell Killscrow, St. Ignace

Return specialist: Preston Gauthier, Ishpeming

11-Player Special Mention:

Breydan Dunstan, Negaunee

Aidan Rajala, Ishpeming

Lucas Thoune, Menominee

Casey Bray, Escanaba

Preston Gauthier, Ishpeming

Ben Johnson, Escanaba

Jerzee Karki, Westwood

Amar Patterson, Calumet

Matthew Colavecchi, Iron Mountain

Logan Hurkmans, Ishpeming

Ben Shiverski, Bark River-Harris

Alan Bjorn, Calumet

Kaydin Lujan, Sault Ste. Marie

Tyrel Matson, St. Ignace

Elizin Rouse, Kingsford

11-Player Honorable Mention:

Colton Berglund, Gwinn

Austin Hutchens, Gwinn

Brayden Martin, Ishpeming

Ethan Ives, Bark River-Harris

Ethan McLean, St. Ignace

Trevor Theuerkauf, Menominee

Landon Bardowski, Menominee

Trevor Halonen, Hancock

Josh Petreson, Kingsford

Hunter Smith, Ishpeming

Kai Lacar, Negaunee

Eddie Anderson, Westwood

Nate Benninger, Marquette

Kaden Gibbs, Gladstone

Kordell Killscrow, St. Ignace

Elmer Zellar, Manistique

Hank Menard, Gwinn

Noah Gagne, Escanaba

Preston Gauthier, Ishpeming

Hayden Hares, Ishpeming

Jayce Arseneau, Westwood

Kaiden Brown, Escanaba

Connor Gauthier, Ishpeming

Josiah Javurek, Bark River-Harris

Dean Magaraggia, L’Anse

Logan Soyring, Gwinn

Alex Sundberg, Ishpeming